Најмалку 30 загинати и стотици исчезнати по рушење на брана во Лаос

Стотици лица се водат за исчезнати откако во југоисточниот дел на Лаос пукнала брана на хидроелектраната во провинцијата Атапеу. Поплавени се шест соседни села, 30 луѓе се загинати, а повеќе од 6.600 останале без дом.

 

 

Не е јасно зошто дошло до рушење на браната, а поради надојдената вода луѓето се евакуираат со чамци.

 

Премиерот на Лаос Тонглоун Сисоулит ги одложил состаноците во владата и се упатил кон областа погодена од поплавите. Локалните власти од владата побарале помош за жртвите, како облека, храна, вода за пиење и лекови.

 

Браната инаку била изградена од компании од Лаос, Тајланд и Јужна Кореја пренесе Ројтерс.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.