ВИДЕО – Прилепчани восхитени од уникатните традиционални унгарски игри и песни

Со традиционални унгарски ора, игри и песни вечерва на просторот околу Градскиот Саат во Прилеп се одржа т.н. Унгарска вечер, на која настапија оркестарот „Фокош“ и ГФ „Селенце“. Вечерта ја реализира ЦК „Марко Цепенков“ во соработка со Здружението на Унгарци Телехаз и Амбасадата на Унгарија во РМ. Публиката беше восхитена од интересните унгарски игри.

 

Фолклорната група „Селенце“  е основана во 1994 година како дел од Културното Друштво Шандор Петефи од Бечеј, Војводина. „Селенце“ спаѓа во елитното друштво на фолклорните групи и редовно учествува на најзначајните смотри и натпревари во Војводина, каде редовно се вклучени во гала претставите. Покрај голем број на други награди до сега шест пати е прогласена за „Извонреден национален ансамбл“, а во 2017 градот Бечеј ги одликувал со највисоко општинско одликување.

 

Оркестарот „Фокош“ потекнува од Бечеј, Војводина. Формиран е во 2009 година, како оркестар Чикош, а во 2010 година го добива сегашното име. Исклучително ја свири унгарската народна музика од Војводина.

 

Уживајте во 15 минутното видео од овие несекојдневни изведби !

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи