ЕУ ги блокираше санкциите на САД против Иран, со цел заштита на европските компании

Европската Унија го спроведува таканаречениот „статут за блокирање“ со цел да ги заштити своите фирми кои имаат седишта и воедно работат во Иран, а поради американските санкции против земјата.

Првиот круг од обновените санкции на САД кон Иран ќе стапи на сила во вторник.

 

Европската комисија објави дека и покрај санкциите на САД, европските компании ќе продолжат да работат во Иран, под заштита од Брисел.

 

„Укинувањето на санкциите поврзани со нуклеарното оружје е суштински дел од договорот – има за цел позитивно да влијае не само на трговските и економските односи со Иран, туку најважно и врз животите на иранскиот народ. Ние сме решени да ги заштитиме европските економски оператори ангажирани во легитимен бизнис со Иран, во согласност со правото на ЕУ и со резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН “, соопшти Европската комисија.

 

И токму поради оваа причина ЕУ го активира својот „статут за блокирање“, кој ќе стапи на сила на 7 август, односно утре, информираат од комисијата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.