ЕУ ги блокираше санкциите на САД против Иран, со цел заштита на европските компании

Facebook
Twitter
Email
Print
Европската Унија го спроведува таканаречениот „статут за блокирање“ со цел да ги заштити своите фирми кои имаат седишта и воедно работат во Иран, а поради американските санкции против земјата.

Првиот круг од обновените санкции на САД кон Иран ќе стапи на сила во вторник.

 

Европската комисија објави дека и покрај санкциите на САД, европските компании ќе продолжат да работат во Иран, под заштита од Брисел.

 

„Укинувањето на санкциите поврзани со нуклеарното оружје е суштински дел од договорот – има за цел позитивно да влијае не само на трговските и економските односи со Иран, туку најважно и врз животите на иранскиот народ. Ние сме решени да ги заштитиме европските економски оператори ангажирани во легитимен бизнис со Иран, во согласност со правото на ЕУ и со резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН “, соопшти Европската комисија.

 

И токму поради оваа причина ЕУ го активира својот „статут за блокирање“, кој ќе стапи на сила на 7 август, односно утре, информираат од комисијата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи