ВИДЕО – Прекрасен концерт на етно составот МОНИСТРА во Прилеп

Во големата сала на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа целовечерен концерт одржа етно составот МОНИСТРА. Целта на етно составот „Монистра“ е изучување, негување, чување и презентирање на најубавиот дел од културното наследство на Македонија, а тоа секако е македoнската изворна музика.

 

Почетоците датираат уште од 1992 година кога членовите на составот стануваат дел од КУД„Цветан Димов“ од Скопје. Сите се музички образовани, а нaстапувале и на Фестивалот на изворни инструменти н песни „Пеце Атанасовски“.

 

Еве дел од прекрасната атмосфера од концертот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи