Милнер постави рекорд во Премиер лигата

Facebook
Twitter
Email
Print

Капитенот на Ливерпул, Џејмс Милнер, постигна уникатен рекорд во Премиер лигата, кога неговиот тим победи со 2-0 против Кристал Палас.

 

Англичанецот стана прв во историјата на Премиер лигата кој реализирал осум последователни пенали. Генерално, 32-годишниот играч од средниот ред има скор 9 од 10 од неговите удари од белата точка за Ливерпул во Премиер лигата.

 

Уште еден интересен податок поврзан со Милнер е и фактот што неговиот тим никогаш не загубил кога тој ќе постигне гол. Од 2002. година кога заигра во првиот тим на Лидс, па потоа Њукасл, Астон вила, Манчестер сити и Ливерпул, Џејмс Милнер постигна 49 погодоци, а стрелаше прецизно во 48 натпревари и ниту еднаш неговата екипа не била поразена.

 


 

Тоа е најдолга серија со која може еден играч да се пофали во историјата на англиската Премиерлига.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи