Пукна брана во Мјанмар: Евакуирани над 60.000 луѓе

Facebook
Twitter
Email
Print

Над 60.000 луѓе се евакуирани од своите домови во централниот дел на Мјанмар, откако поради пукање на брана водата го поплавила градот Свар и околните села. Во прекин е и главната сообраќајница, објавија официјални претставници.

 

Најмалку 85 села се поплавени, а надојдената вода го поплавила и главниот автопат поради што во прекин е сообраќајот помеѓу градовите Јангон, Мандалеј и Нејпјидо.

 

Голем број луѓе, вклучувајќи и оние за кои нема закана од поплавите, одлучиле да ги напуштат своите домови поради стрaв од зголемување на нивото на водата.

 

Пожарникарите, армијата и официјалните претставници почнаа операции за спасување кога попушти браната „Суар“ во централниот дел на земјата, каде што водата се користи за наводнување.

Зав Тун, заменикот директор во Одделението за наводнување и користење на водата изјавил за локалните медиуми дека нивото на водата во поплавените делови  почнало полека на да намалува.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи