Поетски избор „Метрички карван“ со автори од Гевгелија и Прилеп

 

 

Градската библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија објави седмо издание на збирката поезија „Метрички карван“. Поетскиот избор годинава вклучува автори од Гевгелија и Прилеп, а е составен од Стефан Марковски и Дамјан Ѓуров.

 

Застапени се песни од гевгелиските поети: Стефан Марковски, Васил Тоциновски, Стефчо Стефанов, Катерина Гогова, Димитар Арнаудов, Јосип Коцев, Лилјана Пецова-Илиеска, Жаклина Атанасова, Јадранка Клисарова, Олгица Ќурчиева, Петар Јанчев и Пепи Стамков и од прилепските: Василе Димески, Петар Петрески, Славчо Ковилоски, Сузана Ѓорѓиевска, Кирил Михаиловски, Игор Трпчески, Габриела Стојаноска-Станоеска, Тони Павлески, Жаклина Свеќаровска, Кирил Бисероски и Александар Војнески.

 

Во изборот доминираат автори од помладата генерација творци кои, како што посочуваат составувачите, „со себе носат современ поетски сензибилитет кој ги воспева егзистенцијалните норми и димензии како мисла и смисла на светот и векот – минливоста, бесмислата, апсурдот и парадоксот“.

 

„Во просторот се откриваат нивните бои, мириси и вкусови. Така, во гевгелиските воспеви зад секој збор се калинката, смоквата, грозјето, крапот, молкот на езерската вода, а легендите и преданијата како далечно прилепско ехо ги отсликуваат каменот, карпите, тутунот“, соопштија составувачите на поетската книга.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи