ВИДЕО – Тимоние од Прилеп : За да добиете датум за преговори со ЕУ најважи се реформите во судството и правната држава

Јас не сум астролог да предвидам кога Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, но повеќе од јасно е

Дознај повеќе

Осум претстави во официјалниот дел 54-тиот „Војдан Чернодрински“, Владимир Милчин и Бајруш Мјаку добитници на награда за животно дело

Педесет и четвртото издание на театарскиот фестивал Војдан Чернодрински во Прилеп годинава ќе се одржи од 7 до 15 јуни.

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Преспанскиот херој“ – Васил Јанкула, го започна својот голем подвиг, денеска пристигна во Прилеп

„Преспанскиот херој“, Васил Јанкула од Ресен, е лице кое боледува од церебрална парализа. Со својот трицикл тој планира да помине

Дознај повеќе

ВИДЕО – Професорите бараат зголемување на фондот на часови по македонски јазик, во Небрегово одбележан Денот на македонскиот јазик

Со промоција на книгата „Поглед во минатото“ од професорот Људмил Спасов, денеска во родната куќа на Блаже Конески во Небрегово

Дознај повеќе

ВИДЕО – Новинарите во „Визија“ немаат земено 9 месеци плата, поднесоа кривични пријави и против претходниот и против сегашниот сопственик

Новинарите од прилепската телевизија Канал Визија од понеделникот не ги покриваат дневните настани и на телевизијата се објавуваат само кратки

Дознај повеќе

ВИДЕО – Прилепчанец обвинува за нереални и апсурдни долгови, од ЕВН велат дека семејството крадело струја

Семејството Станковски од Прилеп 7 години се во спор со ЕВН поради наводна кражба на струја. Никола Станковски вели дека

Дознај повеќе

Општина Прилеп : ВМРО-ДПМНЕ 12 години манипулираше со Ромите од Прилеп и ништо не направи за нив

Општина Прилеп демонстрира отворено, недвосмислено и посветено почит кон сите граѓани на Прилеп, без оглед на нивната верска, национална и

Дознај повеќе

Јанкула : Планирам да поминам 900 км. за 7 дена во обид да докажам дека лицата со попреченост се еднакви како и останатите

Васил Јанкула од Ресен е лице кое боледува од церебрална парализа. Со својот трицикл тој планира да помине над 900

Дознај повеќе

ВИДЕО – Ромите во Прилеп го прославуваат празникот Ѓурѓовден или Едерлез

Традиционално низ цела Македонија, денска Ромите го прославуваата празникот Ѓурѓовден или уште тие го нарекуваат и Едерлез. Денешниот ден според

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Притисни старт“ – најнова претстава на училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“

Во киното Мис Стон синоќа училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ ја прикажа својата најнова премиера, претставата „Притисни старт“,

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien