ЕКСКЛУЗИВНО ДРОН ВИДЕО : Мотокрос трка „Storm Riders 2017“ во Прилеп

Прилеп по 5-ти пат беше домаќин на меѓународната мотокрос трка „Storm Riders 2017“, која се одржа во мотокрос арената Лагово и на која учествуваа 30-тина натпреварувачи од сите соседни држави. Организатор на трката е клубот за екстремни спортови „Skyriders“ со поддршка на локалната самоуправа.

 

 

Настанот за отворен го прогласи градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, кој истакна дека Општина Прилеп и во иднина ќе ги поддржува ваквите манифестации, а најави и подобрување на инфраструктурата во мотокрос арената.

 

„Наредните години ќе направиме уште подобра инфраструктура на овој терен, ќе донесеме вода , електрична енергија, ќе се направат трибини, паркинг простор, со цел да се создадат подобри услови и за учесниците и за љубителите на овој спорт. Прилеп со својата географска положба има услови за одржување на ваквите спортови, затоа и нашата поддршка нема да отсуствува. На овој начин како Општина придонесуваме за развој на туризмот, индиректно и за развој на локалната економија“ истакна градоначалникот Јованоски, најавувајќи поддршка за сите спортови во градот.

 

Од клубот за екстремни спортови „Skyriders“ истакнаа дека проектот „Пелагонија- регион на екстремни спортови“ треба да продолжи и во идниина со забрзано темпо.

 

„Ваквите авантуристички спортови сè повеќе и повеќе го заземаат приматот во светот, бидејќи тие се како одмор на некој друг, не само оној класичен начин, кој што го знаеме и затоа ги привлекува не само помладите, туку и повозрасните. Мислам дека проектот што го има во овој регион „Пелагонија- регион на екстремни спортови“ треба  да продолжи да расти и да се зголемува заедно со поддршка на бизнис секторот“, рече Ѓорѓи Манчески, претседател на клубот „Skyriders“.

 

По завршување на ревијалниот мото крос натпревар претседателот на клубот „Skyriders“, Ѓорѓи Манчески и градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски им доделија плакети на најдобрите: во категоријата „МХ1“ прво место освои Христијан Илиоски, второто му припадна на Гоце Томовски, а третопласиран беше Михаил Бојовски. Првото место во категоријата „МХ2“ му припадна на Христијан Станкович, втор беше Ненад Петрович, а третото место му припадна на Алберто Видески. Во категоријата „МХ3“ првопласиран беше Борче Костов, второто место го освои Фазли Ислами, а трет Јове Иванов. Прв во категоријата „OPEN CLASS“ е Милан Зимонич, втор Александар Србакоски, а третото место му припадна на Павел Иваноски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи